Šiandienos Lietuvos darbo rinkoje problema tampa ne nedarbas, bet tinkamų darbuotojų trūkumas. Tam įtakos turi tai, kad kasmet mokyklas baigia mažiau abiturientų, dalis jų pasirenka studijas užsienyje, kurias baigę negrįžta į Lietuvą.

Personalo atrankų kompanijos „HR factory Lietuva“ vadovė Henrika Bivainienė įsitikinusi, kad kaip darbdaviui seksis ieškoti darbuotojų, priklauso nuo jo veiksmų.

„Vis daugiau darbdavių supranta, kad esant darbuotojų stygiui, daug svarbesnis faktorius renkantis darbuotojus yra jų motyvacija, o ne konkrečiam darbui būtinos specifinės žinios. Dėl šios priežasties gana dažnas darbdavys priima praktikai ir apmoko ką tik studijas pabaigusį jaunuolį ar iki tol visiškai kitoje srityje dirbusį ir patirtį kaupusį specialistą. Pastebime, kad darbdaviams tai nebeatrodo kaip laiko gaišatis ar papildoma našta. Dažnu atveju, tai būna itin sėkminga ir pasiteisinanti investicija“, – pastebi H. Bivainienė ir priduria, kad ir patys būsimi darbuotojai dažnai ryžtasi pradėti dirbti neatlygintinai kaip praktikantai. Tokiu būdu jie kaupia reikalingas žinias ir patirtį, parodo savo sugebėjimus ir galimybes.

Verslo ir mokslo bendradarbiavimo vaisiai

„ACME Grupės“ įmonėje „ACC Distribution“ Marketingo skyriuje jau pustrečių metų dirbanti Laura Žemaitytė savo darbinę biografiją pradėjo nuo praktikos šioje bendrovėje.

„Mano pažintis su „ACME Grupės“ įmonėmis prasidėjo dar studijuojant Kauno technologijos universitete. Ši bendrovė ir universitetas gana glaudžiai bendradarbiauja ir man teko dalyvauti bendrame projekte, kurio metu mes, studentai, rengėme kainodaros principų pasiūlymus, kuriuos pristatėme. Su bendramoksliais ne tik pažinome organizaciją, jos darbuotojus, bet ir turėjome galimybę parodyti savo sugebėjimus. Džiaugiuosi, kad man pavyko gerai pasirodyti, buvau pastebėta, todėl, kai pasisiūliau bendrovėje atlikti praktiką, mane noriai priėmė“, – prisimena L. Žemaitytė.

Jaunoji praktikantė buvo aktyvi, domėjosi darbu, dėjo daug pastangų, nevengė jokių užduočių. Dėl šių savybių dar nepasibaigus praktikai mergina sulaukė kvietimo dirbti jau kaip nuolatinė darbuotoja tame pačiame skyriuje.

Pasak „ACME Grupės“ Personalo skyriaus vadovės Rasos Buožienės, organizacija nuolatos plečiasi, plėtoja naujas veiklas, todėl naujų darbuotojų poreikis išlieka. „Džiaugiamės turėdami gero darbdavio vardą ir įvaizdį rinkoje, esame įsitraukę į bendradarbiavimą su universitetais, todėl pritraukti jaunų specialistų nėra itin sudėtinga. Didesnį darbuotojų trūkumą jaučiame tose pozicijose, kurios reikalauja specifinių kompetencijų arba specifinės darbo patirties bei vienaip arba kitaip yra susijusios su IT sritimi ir žiniomis. Tokius specialistus rasti ir pritraukti sudėtingiausia“, – teigia R. Buožienė.

Ketvirtadalis praktikantų tampa darbuotojais

Be jau minėto darbuotojų pritraukimo būdo „ACME Grupė“ naudoja ir kitus: dirba su personalo atrankų kompanijomis, išnaudoja socialinių tinklų galimybes, naudojasi ir pačių įmonės darbuotojų rekomendacijomis, priima praktikantus ir jaunus, patirties neturinčius specialistus. Jausdamos vis didesnį aukštos kvalifikacijos darbuotojų stygių rinkoje, grupės įmonės stengiasi auginti ir ugdyti jaunus specialistus bendrovės viduje. Dalis jų atlieka praktiką, kiti – pradeda savo karjerą kaip asistentai, kurie dirbdami drauge su savo srities profesionalais, turi galimybę įgauti patirties, susipažinti su verslo aplinka ir rinka. Per trejus metus daugiau nei ketvirtadalis (apie 27 proc.) praktiką atlikusių studentų vėliau pradėjo dirbti „ACME Grupės“ įmonėse.

„Prieš pasiūlydami praktikantui darbo vietą, atsižvelgiame į studento motyvaciją, įsitraukimą į bendrą kolektyvo veiklą, iniciatyvą atliekant praktikos užduotis. Jau po pirmų mėnesių akivaizdžiai pastebime, kuris studentas praktiką atlieka tik tam, kad gautų įskaitą, o kuris siekia realios patirties bei žinių. Mums labai svarbu, ar praktikantas sugeba per trumpą laikotarpį įsilieti į kolektyvą, stengiamės įvertinti, kiek sutampa mūsų ir jaunuolio požiūriai, vertybiniai aspektai ir lūkesčiai. Atkreipiame dėmesį į tai, ar turime realią darbo vietą tuo metu grupės viduje. Visi šie aspektai ir nulemia, ar praktikantui pasiūlysime nuolatinę darbo vietą, ar ne“, – tvirtina R. Buožienė.

Auginasi darbuotojus

Pasak „HR factory Lietuva“ vadovės H. Bivainienės, L.Žemaitytės istorija yra puikus pavyzdys, kai susitinka jaunas, be darbo patirties, tačiau motyvuotas žmogus ir įmonė, kurios vadovai, matydami potencialą, yra nusiteikę užsiauginti darbuotoją.

„Darbo rinkoje atsiranda vis daugiau jaunuolių, kurie nuo pat studijų pradžios sąmoningai planuoja savo karjerą: atidžiai renkasi praktikos vietą, kur tobulėja, mokosi ir užauga kaip specialistai. Kai kurie jų, dar prieš ateidami į praktiką, jau žino, kad šioje įmonėje norės įsidarbinti. Dėl šios priežasties darbdaviams, kurie šiuo metu ieško motyvuotų darbuotojų, labai rekomenduoju jų ieškoti tarp studijuojančių ar studijas ką tik baigusių jaunuolių. Tai puiki galimybė užsiauginti darbuotoją, kuris ne tik perims visas darbui reikalingas technines žinias, bet ir užaugs su įmonės kultūra, jos vertybėmis. Paprastai tokie darbuotojai būna labiau įsitraukę į bendrovės veiklą“, – sakė H. Bivainienė ir pridūrė, kad toks bendravimas naudingas abiems pusėms.

Darbdaviui tai puiki proga pažinti būsimą darbuotoją, o jaunam žmogui, ieškančiam savęs, – rasti svajonių darbą. Svarbiausia yra turėti drąsos, ryžto ir motyvacijos pradėti siekti savo tikslų ten, kur labiausiai norisi augti.