Darbuotojus pritraukti ir išlaikyti siekiančios įmonės vis didesnį dėmesį skiria ne tik algoms, bet ir jas papildantiems nepiniginiams priedams. Srityse, kur konkurencija dėl darbuotojų – milžiniška, vien sveikatos draudimu talentų nepritrauksi, todėl bendrovės renkasi vis kūrybiškesnius sprendimus: nuo akcijų, kineziterapijos iki miego kambarių ir atostogų Turkijoje.

Dalinasi ir akcijomis

Vis daugiau Lietuvos darbdavių renkasi savo darbuotojų atlyginimus papildyti įvairiomis motyvacijos priemonėmis, kurios prisideda prie specialistų lojalumo ir rezultatų. Tai ypač galioja sektoriuose, kur kompanijos aršiai konkuruoja dėl geriausių talentų, pavyzdžiui, informacinių technologijų (IT) srityje.

„Šiuo metu viena populiariausių papildomų naudų darbuotojams yra profesinio tobulėjimo galimybė. Bendrovė skiria tam tikrą sumą, kartais net porą tūkstančių eurų, kuriuos naujas darbuotojas gali išleisti pasirinktiems mokymams. Taip vertės gauna ir įmonė, ir darbuotojas.

Kita priemonė, kurią ypač pamėgo nedidelės kompanijos, startuoliai – pasidalinimas akcijomis. Toks priedas gali būti teikiamas tiek naujam darbuotojui, tiek ilgai dirbančiam. Jis padidina įsitraukimą, padeda užmegzti ilgalaikį ryšį“, – vis dažniau taikomus pasirinkimus vardija tarptautinės žmogiškųjų išteklių valdymo bendrovės „HR Factory“ vadovė Lauryna Girėnienė.

Visgi kurdami visą motyvacinę sistemą kai kurie darbdaviai finansinį darbuotojų skatinimą vis dar laiko prioritetu, mat jei šioje srityje bus spragų, nepavyks sukurti jokių kitų nefinansinių motyvavimo priemonių.

Savaitei į Turkiją ir Graikiją

Anot L. Girėnienės, kitas vis populiarėjantis motyvacijos būdas – visos komandos apdovanojimas surengiant darbostogas (angl. workation), kai darbas persikelia į atogrąžų salą, miestą prie Viduržemio jūros ar, sezono metu, Lietuvos kurortą. Toks sprendimas esą ne tik tampa motyvacine priemone, bet ir prisideda prie komandos santykių gerinimo.

Metusiems rūkyti – penki laisvadieniai dovanų

Žmogiškųjų išteklių specialistės L. Girėnienės teigimu, dar vienas labai populiarios papildomos naudos pavyzdys – apmokami laisvadieniai.

„Darbuotojas per metus turi tam tikrą skaičių papildomų laisvų dienų, pavyzdžiui, keturias ar penkias, ir gali jas bet kada išnaudoti. Ši priemonė labai aktuali jaunajai kartai, kuriai, kaip rodo tyrimai, daug svarbesnis darbo ir asmeninio laiko balansas“, – sako L. Girėnienė.

Pasak ekspertės, kai kurie motyvaciniai priedai darbuotojams jau daug kur gali būti nebelaikomi papildomomis naudomis, nes jas taiko kone visi tame sektoriuje veikiantys darbdaviai.

Sveikatos, gyvybės draudimas tarp didžiųjų IT kompanijų jau yra tapęs nebe papildoma nauda, o standartu, kurį siūlo visos bendrovės. Tai reiškia, kad darbdaviams, norintiems perimti gerus specialistus, tai tampa privalomu dalyku. Sporto klubų narystės taip pat labai dažnos, o kai kurios įmonės treniruotėms skirtas sales jau turi ir savo patalpose“, – kalba L. Girėnienė.

Neišnaudotas potencialas

Pasak žmogiškųjų išteklių specialistės L. Girėnienės, įmonės viena kitos siūlomas motyvacines priemones darbuotojams stebi, stengiasi jas perimti ir tuo pačiu išsiskirti konkurencinėje aplinkoje. Kaip vieną daugiausiai potencialo turinčių naudų ji įvardija papildomą pensijų kaupimą, kai įmonė prisideda pervesdama pinigus į darbuotojo pensijų fondą. Kadangi tai kol kas siūlo dar palyginti nedidelis skaičius bendrovių, darbdaviams tai – priemonė išsiskirti rinkoje.

Nuo kineziterapeuto iki miego kambarių

Pasak L. Girėnienės, siekdamos didinti darbuotojų motyvaciją, bendrovės neretai jų pačių ir klausia, kokių papildomų naudų jie norėtų. Atlikusi tokią apklausą, populiariausius pasiūlymus įmonė įgyvendina.

Taip atsiranda ir ganėtinai neįprastų papildomų naudų, tokių kaip, pavyzdžiui, į įmonę atvykstančio kineziterapeuto paslaugos, pasakoja „HR Factory“ vadovė. „Tokia sistema kuria pridėtinę vertę, nes bendrovės parodo dėmesį“, – paaiškina L. Girėnienė.

Kitas neįprastas pavyzdys, kurį galima traktuoti įvairiai, tačiau praktikoje nemažai darbuotojų jį laiko papildoma nauda – įmonės patalpose esantys miego kambariai, kur galima trumpam pailsėti.

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/darbas/darbo-rinka/lietuvoje-darbdaviai-kuria-pavydetinas-salygas-darbas-labiau-primena-atostogas.d?id=80346209